We know wood in Sweden. And Swedish traditional wood craftsmanship, refined through generations, is of a recognised high quality. By combining traditional craft techniques with modern technology from the ground up, the newly established northern Swedish kitchen company Snêk has gained a major advantage.

– Vi sitter i en jättebra sits, säger Fredrik Peraldi Karlsson, grundare och vd på Snêk.

På en udde där Bottniska Viken når som längst in i landet ligger Törefors, en by i Kalix kommun. Här fanns en gång i tiden Norrbottens första järnväg, en masugn och ett sågverk. Nu har en ny fabrik med tillverkning av kökssystem etablerat sig på platsen. Snêk är köksföretaget som särskiljer sig från andra kökstillverkare genom att kombinera traditionellt hantverk av hög kvalitet med hypermodern teknik. Varje steg i produktionen, så långt det varit möjligt, har automatiserats och digitaliserats. Sedan företagets produkter blev säljbara 2020 har produktionen i fabriken gått för fullt.

– När vi startade räknade vi med att leverera ett kök i veckan men hade som mål att komma upp till två kök i veckan. Det målet nådde vi snabbt. I dag tittar vi på hur vi ska kunna förbättra produktionsflödet för att klara av fyra kök i veckan, säger Fredrik Peraldi Karlsson.

“Digital first”

Yrityksen strategia on ollut alusta alkaen “digital first” kaikilla tasoilla. Esimerkiksi asiakkaat voivat suunnitella omat keittiönsä verkkotyökalulla ja samalla valita muotoilun sekä kuinka paljon kokoonpanosta ja maalauksesta he haluavat tehdä itse. Tämä antaa asiakkaalle valinnanvapauden ja luo samalla digitaalisen virtauksen nopeaan ja sujuvaan tuotannonsuunnitteluun yritykselle. Kaikki markkinointi tapahtuu yksinomaan digitaalisten kanavien kautta ja tehtaalla on online 3D-työkalut kytkettynä tuotannon automatisoituihin vaiheisiin.

– Tanken redan från start var att tillverka en produkt som ser handgjort ut och i massivt trä. Skulle vi automatiserat hela produktionen så hade vi också tvingats kompromissa med kvaliteten. Istället har vi automatiserat så mycket vi kan av det traditionella hantverket utan att tulla på kvaliteten. Med en så varierad produktion som vi har så fungerar det heller inte att stoppa in robotar för att mata maskiner utan det måste ske genom vanlig handmatning.

Muut, jotka käyttävät laminoituja levyjä tuotannossaan, voivat automatisoida paljon. Snêkin valinta käyttää massiivipuulevyjä luo kuitenkin tiettyjä rajoituksia täydelliselle automatisoinnille.

– Fogarna i våra stommar görs dessutom med traditionell glidande laxstjärtsteknik som inte heller går att automatisera. Däremot har vi byggt ett helt unikt system för les caissons när allt ska fixeras, säger Fredrik Peraldi Karlsson.

Automaatio oli itsestäänselvyys

Fredrik ja hänen vaimonsa Sandrine, joka on Snekin toinen perustaja, panostivat segmenttiin, jonka he kokivat olevan kohtuuttoman ylihinnoiteltu markkinoilla. Voidakseen kilpailla uudella, modernilla laatutuotteella perinteisessä tyylissä ja kohtuulliseen hintaan digitalisointi ja automaatio olivat itsestään selvä edellytys.

– Jag jobbade under flera år inom finans i Asien som systemutvecklare och teknologichef samt en del med webbdesign. Och min fru, som jag träffade i Kina, hade uppdrag åt lyxvarumärken som Apple. Den samlade erfarenheten vi fått i Asien har vi också haft nytta av i vårt egna bolag, berättar Fredrik Peraldi Karlsson.

Snêk etablerades i Törefors, inte bara på grund av att det är Fredriks hemtrakter, utan också för att det är ett stödområde som ger tillgång till värdefulla kontakter. Något som paret använt fullt ut.

– Täältä löysimme kaikki tarvitsemamme tärkeät komponentit, mukaan lukien suunnittelu- ja insinööriosaaminen, raaka-aineet ja muut käytännön ratkaisut. Työskentelin myös tiiviisti Industriellt Utvecklingscenterin ja automaation ja digitalisoinnin konsulttien kanssa sekä lean-virtauksen tuomiseksi tuotantoon, sanoo Fredrik Peraldi Karlsson.

Kävi kuitenkin ilmi, että tärkeimmät kontaktit olivat Aasiassa. Ilman niitä tehdasta ei olisi voitu toteuttaa.

– Vi behövde CNC-maskiner till produktionen och det fanns inte en chans att starta från noll med europeiska maskiner. Så vi använde våra kontakter i Asien som hjälpte oss på olika vis så att vi kunde köpa in de CNC-maskiner som vi behövde därifrån istället.

Ostetut koneet on hienosäädetty millimetrin tarkkuuteen CNC-koneistajien toimesta metalliteollisuudesta, ja ne ovat käyneet täydellä teholla siitä lähtien.

På rekordkort tid har företaget dubbla antalet anställda tack vare det enorma trycket i efterfrågan. På ett sätt ett kärt besvär och ett kvitto på att konceptet fungerar. Samtidigt krävs det också nya investeringar för att ytterligare effektivisera, både i produktionen som i den digitala biten, för att kunna möta den stora efterfrågan. Genom att ta in en delägare bara veckorna före årsskiftet fick företaget in både nya pengar till investeringar och en ägare som varit Snêks ledstjärna och inspiration från start.

– Lundqvist Puuvaru AB är ett av de mest revolutionerande företagen i sin bransch. Och vi har haft dem som inspiration från start på hur man digitaliserar traditionella industrier och branscher, säger Peraldi Karlsson.

Kova mutta opettavainen vuosi

Med den nya delägaren ombord är arbetet med att se över produktionseffektiviteten och digitaliseringen redan igång. Automatiseringen ska utvecklas löpande och näst på tur står fyra moment i produktionen som rör måleri, slipmaskiner, befuktning och digitaliseringen av flöden av logistik och administration.

– Vi vill kunna ha stenkoll på hela produktionen. Men det har varit svårt under rådande pandemi och den materialbrist som följde med den. På ett sätt har det varit ett tufft år och på ett annat lärorikt.

Tehtaan rakentaminen tyhjästä, alusta alkaen automatisoitujen ratkaisujen ja digitalisoinnin ympärille suunniteltuna, on antanut yritykselle valtavan etumatkan muihin keittiövalmistajiin nähden samalla markkinalla.

– Många kökstillverkare har hamnat i det som kallas ”innovators dilemma” – det vill säga att de sitter i en sits där, för att komma dit vi är nu, måste de skära bort den del som är inkomstbringande. Det försprånget som vi har inom digitalisering och automation har satt oss i en mycket bra sits, avslutar Fredrik Peraldi Karlsson.